Najlepšia hypotéka: Zaujímavosti o bankách, o ktorých ste (možno) nevedeli

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

  V minulom roku si podľa štatistík ľudia zobrali hypotekárne úvery vo výške 5,3 mld. €. Každá banka je niečím zaujímavá a má určité špecifiká, ktoré jej dávajú oproti konkurencii výhodu. Dnes vám vypichnem zopár z nich.

  Slovenská sporiteľňa

  Jej podiel na trhu hovorí za všetko – každý tretí úver ide práve cez SLSP. Najlepšia hypotéka je teda podľa čísel u nich. Je jednoznačne najviac konkurencieschopnou bankou, čo sa prejavuje tým, že vám dorovná resp. podlezie takmer každú ponuku z inej banky. Nie je teda ničím nezvyčajným, keď sa vám odpustí spracovateľský poplatok (alebo jeho polovica) alebo sa dopracujete k bezkonkurenčným 1,8% pri 5 ročnej fixácii.

  Tatrabanka

  Ako jediná z hlavných hráčov na poli hypotekárnych bánk vám poskytne bežný účet zadarmo a bez akýchkoľvek podmienok a taktiež využíva priame strhávanie štátneho príspevku pre mladých. Veľkou zaujímavosťou v Tatrabanke je fakt, že si viete nechať schváliť výšku úveru na základe návrhu kúpnej zmluvy, ktorú po schválení upravíte podľa vašich potrieb (znížite kúpnu cenu). K hypotéke možnosť zobrať spotrebný úver za skvelých 5,9%.

  VÚB

  Pri štátnom príspevku pre mladých vám VÚBka pri vyššom úvere (napr. 90 000 € a hodnote nehnuteľnosti 100 000 €) rozdelí hypotéku na tri časti: 50 000 € so štátnym príspevkom 2% a príspevkom banky 1%, 20 000 € s príspevkom banky 1% a 20 000 € bez príspevkov. Dostanete tak príspevok banky 1% teda na celých 70% hodnoty nehnuteľnosti. Bohužiaľ jej účet je najviac „zapodmienkovaný“, pokiaľ ho chcete mať zadarmo (hypotéka, kreditná karta a sporenie).

  mBank

  Do 50% z hodnoty nehnuteľnosti poskytne úver pre SZČO len na základe faktúr a výpisov za posledné 3 mesiace s úrokom 1,79%. mBank bohužiaľ nemá licenciu na hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých.

  Prima banka

  Prima si našla svoje miesto predovšetkým vďaka refinancovaniu úverov. Je jediná banka, ktorá vám zrefinancuje za normálnych podmienok (úrok 1,8%) aj úvery, ktorých zostatok je voči hodnote nehnuteľnosti nad 90%. Prehľadné pre vás je taktiež to, že v Prime sú pevné úrokové sadzby úverov, teda buď úver dostanete s týmto úrokom alebo ho nedostanete vôbec. Nové úvery poskytujú max. do 85% financovania a skôr preferujú nižšie úvery (do 60-70 000 €).

  ČSOB

  Táto banka môže byť zaujímavá pre tých, ktorí sa chcú svojho úveru zbavovať čo najrýchlejšie. 1,5% z istiny viete splácať každý mesiac. Účet máte grátis po splnení podmienok (počet platieb kartou i trvalých príkazov, obrat na účte).

  Sberbank

  Zaujímavosťou je 100% financovanie bez prirážky k úrokovej sadzbe, ale žiadosť treba v týchto prípadoch podať na začiatku mesiaca, aby ste patrili medzi vyvolených, ktorým sa táto výnimka ujde. Pokiaľ hľadáte dobrý spotrebný úver (od 6,79%), túto banku by ste rozhodne nemali obísť.

  Unicredit

  Unicredit vás zaujme nízkymi úrokovými sadzbami, ale len v kombinácii s poistením úveru, ktoré vám značne spomalí splácanie istiny. Skvelou záležitosťou je ich účet U Konto s výbermi zo všetkých bankomatov v SR zadarmo, minimálny potrebný mesačný obrat na účte je však 400 €. Spoločne so Sberbank a OTP jasnými lídrami v podmienkach spotrebných úverov.

  OTP

  OTP je svojou ponukou zaujímavá hlavne na poli spotrebných úverov, kde sa viete dostať na ½ pôvodnej úrokovej sadzby. Taktiež 5r. fix za 2,09% stojí za spomenutie. Bohužiaľ bavíme sa o administratívne najhoršej a najpomalšej banke, kde pri procese schvaľovania a komunikácie môžete prísť o pár vlasov.

  Komentáre

  Ohodnoťte tento článok

  Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 4

  Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

  Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

  Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

  O autorovi

  Slavomír Molnár

  Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.