Hypotéka pre mladých, aj keď prekračujete príjmový limit

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

  Hypotéka pre mladých má svoje pravidlá: vek do 35 rokov a príjem za predchádzajúci rok nesmie prekročiť určitú hranicu. Ukážem vám spôsob odobrený ministerstvom financií, vďaka ktorému hypotéku pre mladých získate aj keď sami túto príjmovú hranicu prekračujete.

  Hypotéka pre mladých a príjmová hranica na jej získanie

  Jednou z podmienok na získanie štátneho príspevku pre mladých je, že priemerný mesačný príjem žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prekročiť hranicu 1,3 násobku príjmu v hospodárstve, ktorá sa aktualizuje každý štvrťrok. V prípade dvoch žiadateľov to je dvojnásobok danej sumy (na tento kvartál 1128 €).

  Väčšina ľudí uvažuje pod „pojmom“ dvoch žiadateľov manžela a manželku alebo dvoch partnerov. Ale čo ak si single a zarábaš príliš veľa? Ak patríš do tejto skupiny, bola by škoda keby si nevyužil benefit, ktorý ti štát ponúka.

  V čom je fígeľ?

  Fígeľ spočíva v tom, že v zákone nie je definované, kto musí resp. nesmie byť spolužiadateľom. Tým pádom si môžete ako spolužiadateľa zobrať súrodenca, ktorý študuje alebo kamaráta/kamarátku, s ktorou zdieľate maximálnu vzájomnú dôveru. Niektoré banky dokonca akceptujú aj to, že žiadatelia o úver sú dvaja ale kupujúci bude iba jeden. Tým pádom ani neriskujete, že by spolužiadateľ nadobudol časť nehnuteľnosti.

  Po schválení hypotéky a štátneho príspevku banku, požiadate banku o zmenu zmluvy a vyčlenenie spolužiadateľa z úverovej zmluvy. Pokiaľ ste v „správnej“ banke, budete to mať dokonca zadarmo, vo väčšine prípadov sa ale platí poplatok vo výške pár stovák eur. Ale máte doma štátny príspevok. A ten vám ostáva aj po vyčlenení spolužiadateľa z úverovej zmluvy.

  A keďže v zákone nie je definované koľkokrát si môže jeden človek uplatniť nárok na štátny príspevok, vášho spolužiadateľa nijako neobmedzujete a môže si žiadať o novú hypotéku pre mladých, samozrejme ale na inú nehnuteľnosť.

  Treba popísať aj potenciálne riziko a to je to, že daná banka so zmenou nemusí súhlasiť so zmenou zmluvy a bude si chcieť spolužiadateľa počas fixácie na zmluve nechať. Zatiaľ som sa s tým nestretol, ale to riziko tu existuje.

  Porovnanie hypoték pre mladých nájdete tu

  Kedy strácate nárok na štátny príspevok?

  Podľa ustanovenia § 85b ods. 5 zákona nárok na štátny príspevok zaniká ak poberateľ hypotekárneho úveru:

  1. nedodrží účel, na ktorý bol hypotekárny úver poskytnutý
  2. prevedie záväzok z hypotekárneho úveru na inú osobu s výnimkou jemu blízkej osoby, pričom blízka osoba musí ku dňu prevodu záväzku spĺňať  podmienky podľa ustanovenia § 85a ods. 1  a 3 písm. a) zákona (ľudskou rečou aj on musí mať vek do 35 a spĺňať podmienku príjmu)
  3. splatí hypotekárny úver pred uplynutím štyroch rokov od jeho poskytnutia
  4. predložil pri uzatváraní hypotekárneho úveru so štátnym príspevkom pre mladých nepravdivé údaje o výške priemerného mesačného príjmu uviedol nepravdivý údaj o veku

  Samozrejme, môžete povedať, že je to celé zvláštne a pod. Netvrdím, že nie je, avšak ja len poukazujem aké sú možnosti 🙂

  Komentáre

  Ohodnoťte tento článok

  Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 4

  Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

  Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

  Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

  O autorovi

  Slavomír Molnár

  Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.