100% hypotéka. V ktorej banke ju ešte možno získať?

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

100% hypotéka je vysnívaným riešením všetkých tých, ktorí nemajú na kúpu žiadne vlastné úspory. Kto ju má šancu získať, v ktorých bankách a za akých podmienok?

Od januára chystá NBS ďalšie sprísnenie na poskytovanie hypoték s vysokým LTV. Podľa návrhu by mala byť už len jedna z 10 hypoték s LTV rovným alebo vyšším ako 90%. Aj keď sú už dnes pravidlá relatívne prísne, stále existuje možnosť takúto hypotéku získať. Popíšeme si všeobecne ideálneho žiadateľa o takúto hypotéku a taktiež podmienky jednotlivých bánk.

100% hypotéka – podmienky na žiadateľa

Zo skúseností platí, že na 100% hypotéku potrebujete spĺňať dve základné podmienky:

  • mať plat aspoň 800 € (v čistom a bez ďalších výdavkov v podobe splátok úverov, výživného a pod.)
  • nadobúdaná nehnuteľnosť musí byť v Bratislave alebo Košiciach (alebo v inom krajskom meste)

Pravdepodobnosť si zvýšite aj:

  • zamestnaním u významnejšieho zamestnávateľa (veľká korporácia alebo firma s lepšími obratmi) s dĺžkou už prebiehajúceho pracovného pomeru aspoň rok a na dobu neurčitú
  • vysokoškolským vzdelaním
  • s výbornou úverovou minulosťou
  • uvedenie do žiadosti, že bývate vo „svojom“ a bez hypotéky
  • prítomnosťou spolužiadateľa na úvere

Ktoré banky poskytujú výborné podmienky na 100% hypotéku?

1. miesto: Sberbank

Nenápadná banka, ktorá ale dokáže na výnimku poskytnúť 100% financovanie s 5 r. fixom za neuveriteľných 1,59% (3 r. fix za 1,49%) bez poplatku za spracovanie. Podmienkou sú ale dvaja spolužiadatelia, hlavný žiadateľ musí mať príjem v čistom aspoň 1000 € a nehnuteľnosť sa musí nachádzať v jednom z krajských miest. Sberbank je zároveň aj jediná banka, ktorá dokáže dať 100% financovanie na úver so štátnym príspevkom a neúčtuje s k tomu žiadnu prirážku, čo z nej robí nr. 1 aj pri tejto disciplíne. * Edit 1.11.: Od tohto dátumu Sberbank stopol predaj 100% hypoték.

2. miesto: Tatrabanka

V Tatre sa viete dostať k 100% LTV bez akejkoľvek prirážky k úrokovej sadzbe, výsledkom čoho môže byť 3 r. fix za 1,45% či 5 r. fix za 1,75%.

3. miesto: SLSP a ČSOB

V Slovenskej sporiteľni sa úrok pohybuje okolo 2% pri 3 r. a 5 r. fixácii, avšak 100% hypotéku poskytujú len na prvé bývanie žiadateľa. ČSOB vyrukovala 20.10 s kampaňou, kde sa hýbu úroky pri 3. fixe na úrovni 2,15% a pri 5 r. fixe 2,25%. SLSP vie dať 100% financovanie aj na hypotéku so štátnym príspevkom, ale treba vyberať s rozvahou, nakoľko už je známe, že nie je jedno z ktorej banky si štátny príspevok zoberiete 🙂

Osobitnou kategóriou sú developerské projekty, pri ktorých je 100% financovanie tiež možné.

Komentáre

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 4

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.