Skip to content

Sporenie pre deti. Porovnanie sporiacich a investičných produktov

O autorovi

Adam Hájek

Od roku 2020 do roku 2022 som pracoval na pozícií poradcu klienta v Slovenskej sporiteľni, kde som riešil požiadavky klientov v oblasti životného poistenia, investícií, úverov ako aj dôchodkových sporení.
Mojou motiváciou v oblasti finančného sprostredkovania je poskytovať klientom služby na vysokej odbornej úrovni, ľudskou rečou a tým dopomôcť k lepšej transparentnosti vo financiách.

Prečo by mal každý človek investovať? Aké sú najčastejšie dôvody prečo investovať?

Prečo investovať?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá a priama. Hlavnou motiváciou prečo by mal každý klient investovať je ochrana peňazí, ktoré si postupom času nahromadil pred infláciou. Práve vhodne nastavené investovanie vám dokáže vaše peniaze ochrániť. Podľa štatistík eurostatu bol v máji 2023 rast cien na Slovensku štvrtý najvyšší v Európskej únií a spolu s Lotyšskom najvyšší v eurozóne. Len pre zaujímavosť, priemerná inflácia v eurozóne bola na úrovni 6,1%, kým na Slovensku to bolo 12,3%. Ľudskou rečou, peniaze na účtoch Slovákov strácali hodnotu najrýchlejšie z pomedzi krajín eurozóny a dvojnásobným tempom v porovnaní s priemerom EÚ.

Vplyv inflácie na vaše peniaze si najjednoduchšie vysvetlíme na konkrétnom príklade:

Povedzme, že si držíte na sporiacom podúčte v banke sumu 10 000 € a priemerná dlhodobá inflácia je 3 %. Po roku bude skutočná hodnota peňazí už len 9 700 €. Suma na účte sa vám síce nezmení, avšak za tých istých 10 000 € si už kúpite menej. Po troch rokoch bude hodnota uz len 9 127 €.

Na príklade jasne vidíte, že sporiť si nestačí. Investovanie je najjednoduchšia cesta ako eliminovať vplyv inflácie na vaše úspory. Samozrejme boj s infláciou nie je ani z ďaleka jediným dôvodom na investovanie. Neoddeliteľnou súčasťou dôvodov je otázka na čo majú peniaze v budúcnosti slúžiť. Či už je vašim cieľom vybudovanie finančnej rezervy na pokrytie neočakávaných výdavkov, našetriť si na mimoriadnu splátku hypotéky, nové auto, štart do života pre vaše deti, príprava na dôstojný dôchodok alebo jednoducho dlhodobé budovanie majetku, každý má svoje opodstatnenie a miesto.

V ďalšej časti článku sa zameriam na 4 najčastejšie dlhodobé dôvody investovania. Ide o prípravu na dôchodok, predčasné splatenie hypotéky, dlhodobé zhodnocovanie voľných peňazí a sporenie pre deti.

Dôchodok

Častokrát sa pri téme investovania na dôchodok stretávam s reakciou od ľudí, že sa dôchodku aj tak nedožijú alebo budú musieť pracovať až do smrti. V skutočni je pravda taká, že sa dôchodku s vysokou pravdepodobnosťou dožijete. A budete na ňom žiť ešte dlhšie ako tomu bolo doteraz. Vďaka vede, technike a modernizácií zdravotníctva sa celková životná úroveň ľudí zvyšuje. S tým je spojený aj narastajúci priemerný vek dožitia obyvateľstva. Podľa údajov Štatistického úradu SR bol priemerný vek dožitia mužov v roku 2002 vyše 69 rokov. V roku 2022 sa muži dožívali viac ako 73 rokov. U žien je vek dožitia o niečo vyšší. V roku 2002 to bolo približne 77,5 roka a v roku 2022 vyše 80 rokov. Stredná dĺžka života sa zvyšuje každých 10 rokov približne o 2 roky. Dáta hovoria jasne. Dôchodku sa dožijete.

Ďalším problémom v súčasnosti je aj neustále sa znižujúca miera náhrady príjmu na dôchodku. Miera náhrady hovorí o tom, koľko percent z vašej súčasnej hrubej mzdy budete v budúcnosti poberať zo Sociálnej poisťovne vo forme starobného dôchodku. Od roku 2013, kedy bola priemerná miera náhrady 47,39% sa neustále znižuje. Výnimkou je rok 2020, kedy došlo k miernemu nárastu oproti predchádzajúcemu roku. Miera náhrady v roku 2022 bola na úrovni 39,78% a predpokladá sa jej ďalší pokles.

Je pravda, že ak využívate druhý a tretí dôchodkový pilier v konečnom dôsledku si navýšite váš budúci dôchodok v súčte s prvým pilierom. Aj napriek tomu však neodporúčam spoliehať sa výhradne na štát. Dôvod je jednoduchý. Druhý pilier neustále podlieha zmenám vlády. Z toho dôvodu by sa mal každý zabezpečiť na dôchodok aj tzv. súkromným dôchodkovým účtom. V kalkulačke pod týmto textom si môžete jednoducho vypočítať budúcu hodnotu vašich investícií v závislosti od výšky pravidelného vkladu a doby investovania.

Sem vložíme kalkulačku

Pokiaľ máte záujem o presný prepočet koľko by ste si mali mesačne investovať, aby ste na dôchodku mali mieru náhrady príjmu 100%, neváhajte ma kontaktovať.

Predčasné splatenie hypotéky

Hypotekárny úver predstavuje najväčší záväzok ľudí. Mnohí premýšľajú, ako by sa jej mohli zbaviť skôr. A práve táto úvaha je vhodným dôvodom na investovanie. Hypotéka je záväzok na 30 rokov, čo vám poskytuje dostatočne dlhý časový horizont na pravidelné investovanie. Pri správne nastavenom portfóliu dokážete hypotéku nielen predčasne vyplatiť, ale v konečnom dôsledku ešte aj ušetríte na úrokoch a zostane vám niečo navyše. V závislosti od výšky vášho pravidelného vkladu a doby investovania si viete skrátiť dobu splácania hypotéky o 5, 10 či 15 rokov.

Spravte si prepočet v kalkulačke na predčasné splatenie hypotéky a zistíte o koľko si viete skrátiť splatnosť vašej hypotéky.

Sem vložíme kalkulačku

Zhodnocovanie peňazí

V súčasnosti majú podľa údajov NBS a štatistického úradu SR občania na bežných a termínovaných účtoch v bankách viac ako 40 miliárd eur. Z tohto objemu sa viac ako 60% nachádza na bežných účtoch s nulovým zhodnotením. Z dlhodobého hľadiska tak vplyvom spomínanej inflácie na svojich úsporách prerábate. Preto pokiaľ aj nemáte hypotéku, ktorú by ste chceli predčasne splatiť a máte vyriešenú aj otázku zabezpečenia na dôchodok môže byť vhodným riešením pre vaše úspory ich dlhodobé zhodnocovanie.

Pokiaľ máte voľné financie a mesačne vám zostáva viac ako dokážete minúť, nechajte penaize pracovať pre vás. Ak necháte peniaze dlhodobo pracovať pre vás, vedia vám zarobiť v priemere 8% ročne. Pod textom si viete vypočítať aký veľký majetok si dokážete vybudovať pravidelným investovaním voľných peňažných prostriedkov.

Sporenie pre deti

Väčšina rodičov chce svojim deťom dopriať to najlepšie. Jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré ako rodič môžete pre svoje deti urobiť, je začať im investovať. Ideálne hneď po narodení. Štandardne máte pri deťoch k dispozícií dostatočne dlhý časový horizont, ktorý je rozhodujúci a hrá vo váš prospech. Čím skôr začnete, tým nižší pravidelný vklad potrebujete alebo naopak, tým vyššiu sumu našetríte.

Cieľ s akým pre svoje deti investujete môže byť opäť rôzny. Či sa jedná o sporenie na štúdium, svadbu alebo pomoc s ich prvým bývaním je v podstate jedno. Hlavne treba začať a čím skôr, tým lepšie. Podrobnejšie popisujem investovanie pre deti v tomto článku.

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.