Skip to content

Prečo je dôležité načasovanie podania žiadosti o úver?

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 16 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Historicky som sprostredkoval vyše 900 hypoték, viac ako 750 životných poistení a takmer 1000 investičných produktov. Venujem sa aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

Načasovanie podania žiadosti o hypotekárny úver vám môže zvýšiť šancu získať vyššie percento financovania a nižšiu úrokovú sadzbu. Prečo je tomu tak a ako to funguje?

Už je tomu 7 mesiacov, čo NBS zaviedla sprísnené pravidlá pre obozretnejšie poskytovanie hypotekárnych úverov. Jedným z hlavných obmedzení pre banky bolo zavedenie tzv. kvót, ktoré určujú koľko z poskytnutých úverov môže byť nad určité LTV. V súčasnosti platí, že len 4 úvery z 10 môžu byť nad 80% LTV a zároveň platí, že len 1 úver z tých 4 môže byť nad 90% LTV.

Z vyššie uvedeného logicky vyplýva, že banky si veľmi dôsledne vyberajú, komu hypotéku s vyšším LTV dajú. Môžete si však zvýšiť pravdepodobnosť tým, že budete o úver žiadať v určitom časovom období.


Načasovanie podania žiadosti

Fígeľ spočíva v tom, že banky fungujú na štvrťročných intervaloch, na ktoré si dávajú obchodné plány. Na podporu týchto plánov dostávajú riaditelia jednotlivých regiónov a pobočiek tzv. budgety na výnimky. Riaditeľ má tým pádom právomoc zvýšiť klientovi LTV alebo znížiť úrokovú sadzbu, ktorá mu vyšla z prvotného ratingu. Samozrejme budget výnimiek má podporiť hlavne akvizíciu nových zaujímavých klientov so zaujímavým objemom hypotéky, preto to nepovažujte za automatické pre každého.

Taktiež dodržiavanie kvót, ktoré zaviedla NBS korigujú banky počas štvrťroka, takže na začiatku tohto obdobia ide schválenie úveru s vyšším LTV ľahšie.


Záver

Pokiaľ plánujete žiadať o hypotéku a potrebovali by ste vyššie percento financovania (LTV), rozhodne budete mať väčšiu pravdepodobnosť úspechu vtedy, ak budete podávať žiadosť na začiatku kalendárneho kvartálu. Nezabudnite však, že by ste pre banku mali byť svojím príjmom, úverovou históriou a výškou úveru dostatočne zaujímaví 🙂

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 5

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

KONTAKT

NapíŠTE NÁM

KONTAKT

NapíŠTE
NÁM

 
kontakt