Skip to content

Výstavba chaty – rodinného domu v záhradkárskej oblasti

O autorovi

Tomáš Gaňa

Od roku 2012 do 2020 som pracoval v Tatra banke, kde som sa prioritne zameriaval na oblasť hypotekárnych úverov a poistných produktov.
Za roky praxe v bankovom sektore som nazbieral množstvo skúsenosti, teoretických aj praktických, detailne som spoznal všetky procesy a získal množstvo kontaktov v bankách, poisťovniach, realitných kanceláriách aj na úradoch. Mojím cieľom je zvýšiť transparentnosť vo finančnom sprostredkovaní, poskytovať klientom informácie rýchlo, zrozumiteľným spôsobom a zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb v tejto oblasti.

Výstavba chaty resp. rodinného domu v záhradkárskej oblasti. V ktorej banke to financovať? Ako na to?

Predstavte si situáciu: Podľa územného plánu obce je pozemok, na ktorom chcete stavať svoj rodinný dom v lokalite označenej ako rekreačná. Výsledkom je fakt, že váš vysnívaný rodinný dom zapíšu na list vlastníctva ako rekreačná chata. S tým žiaden problém nie je, pokiaľ to financujete z vlastných finančných zdrojov. Čo ale v prípade, keď na danú výstavbu chcete brať hypotekárny úver?

Výstavba chaty a jej financovanie nevonia každej banke

S danou situáciou si neporadia všetky menšie banky. Prima banka, mBank, Unicredit, OTP či Poštová banka sa s vami na túto tému baviť nebudú. Rovnako si neporadíte ani v Slovenskej Sporiteľni. Optimálnou možnosťou v týchto bankách je založiť inú nehnuteľnosť, ktorej hodnota je dostatočne vysoká a požiadať o americkú (bezúčelovú) hypotéku.

Hypotéku na výstavbu chaty poskytnú len 3 banky

Výstavba chaty je financovateľná len v troch bankách. VÚB vám síce hypotéku rada poskytne, avšak len so skrátenou dobou splatnosti 8 rokov. To je pre väčšinu smrteľníkov s bežným platom podmienka, ktorú nie je možné akceptovať. Ak by ste si totiž zobrali na výstavbu domu – chaty len skromných 60 000 €, tak pri dobe splatnosti 8 rokov a úrokom 1,29% je splátka 658,14 €, čo je len pre veľmi slušne zarábajúcich.

Pomocnú ruku a teda hypotéku s podmienkami ako pri štandardnej výstavbe rodinného domu vám dá Tatra banka a ČSOB. Môžete teda rátať so splatnosťou 30 rokov a kampaňovými úrokovými sadzbami. Akurát si treba okrem klasických podkladov nevyhnutných na žiadosť o úver s účelom výstavby pribaliť aj potvrdenie od obce, že nehnuteľnosť bude určená na celoročné bývanie. A to je formalita. Samozrejme vybrať by ste si nakoniec mali po zohľadnení všetkých parametrov úveru, ktoré sú totožné s tými ako pri výstavbe klasického rodinného domu.

PS: Pozor na to, že každá obec má môže mať inak stanovenú maximálnu mieru zastavanosti na pozemku. V niektorých prípadoch môže byť strop už na 10%.

Edit 2.1.2021: V súčasnej dobe v žiadnom prípade neodporúčam riešiť výstavbu chaty nakoľko banky prestali poskytovať podmienky spomínané vyššie.

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 5

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.