Reštart hypotéky alebo ako (ne)refinancovať hypotéku

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

Reštart hypotéky je skvelá možnosť ako si znížiť úrok na svojej hypotéke bez toho, aby ste ju museli refinancovať. Ako to funguje?

Aktuálna situácia na hypotekárnom trhu

Posledné dva roky sme pri hypotékach svedkami historicky najnižších úrokových sadzieb. Banky sa pri snahe posilnenia svojho trhového podielu pustili aj na preplácanie pokuty za predčasné splatenie hypotéky z konkurenčných bánk. Odpoveďou väčšiny bánk bolo posilnenie retenčných oddelení (oddelenie na udržanie aktuálnych klientov), ktorých úlohou je udržať ťažko vybudovaný kmeň klientov.

Keď to zjednoduším, v súčasnosti platí, že je ľahšie refinancovať existujúcu hypotéku do inej banky ako získať novú hypotéku. Dôvodom je fakt, že pri čistom refinancovaní sa neskúma ani DTI index, ani príjem a v niektorých prípadoch je možné refinancovať až do 100% LTV. To je dôvod, prečo je dnes dôležité hypotéku hlavne získať, poctivo splácať a potom máte dvere otvorené v každej banke. Otázka však stojí inak: Je refinancovanie do inej banky vždy nevyhnutné a optimálne?

 

Reštart hypotéky vs. refinancovanie hypotéky

Reštart hypotéky je skvelou alternatívou voči refinancovaniu hypotéky pre tých klientov, ktorí nie sú spokojní s ich aktuálnou úrokovou sadzbou na hypoúvere, avšak chcú dať najprv šancu svojej banke. Reštart hypotéky je v jednoduchosti povedané prepočítanie splátky hypotéky s aktuálnym zostatkom podľa novej úrokovej sadzby, pričom klient získa aj novú fixáciu.

Klient si požiada na pobočke o reštart hypotéky resp. prehodnotenie úrokovej sadzby a banka mu ponúkne nový úrok a fixáciu. Zaujímavosťou je, že u väčšiny bánk dokáže klient získať reštartom nižšiu sadzbu ako keby žiadal novú hypotéku. Navyše nie je nutné riešiť nanovo znalecký posudok či nové záložné zmluvy, čím klient usporí aj 66 € a samozrejme čas. Netvrdím, že materská banka vždy ponúkne sadzbu, ktorá je úplne tip-top, pretože aj ona bude skúšať vyjednávať. Kedže ale nie som zástancom bezdôvodného migrovania klientov medzi bankami, minimálne prvé kroky v prípade nespokojnosti s aktuálnou úrokovou sadzbou by mali smerovať do banky, kde má klient aktuálne hypotéku.

A až keď dohoda nie je možná, riešiť to refinancovaním.

 

Reštart hypotéky v 5 najväčších bankách

A ako sa stavia 5 najväčších bánk k reštartu hypotéky? Tu je krátky návod s popisom.

Slovenská sporiteľňa
  • reštart hypotéky je možný aj so sadzbou o 0,1% nižšou ako sú aktuálne kampaňové sadzby a dokonca bez poplatku za spracovanie, avšak počas telefonátu s pracovníkom, s ktorým budete vyjednávať musíte preukázať aj znalosti o ponuke konkurencie
VÚB
  • reštart hypotéky je možný aj so sadzbou o 0,1% nižšou ako sú aktuálne kampaňové sadzby, pri kratších fixáciách automaticky bez poplatku za spracovanie, pri dlhších fixáciách (od 5r.) poplatok odpustený až po výnimke, inak 0,5% zo zostatku hypotéky
Tatra banka
  • aj tu je reštart možný so sadzbou o 0,1-0,3% nižšou ako sú aktuálne kampaňové sadzby, taktiež bez poplatku za vykonanie zmien
ČSOB
  • reštart hypotéky je možný s aktuálnymi sadzbami kampane s poplatkom za spracovanie 90 €
Prima banka
  • reštart hypotéky nie je možný

 

Komentáre

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: / 5. Počet hodnotení:

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

Leave a Reply