Výber DSS pri vstupe do 2. piliera alebo zmena DSS pri existujúcej zmluve

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

  Vhodný výber DSS pri vstupe do 2. piliera či úplná zmena DSS pri nesprávne zvolenom fonde je rozhodujúca pre maximalizovanie výnosu. Podľa čoho vyberať tú správnu DSSku a fond?

   

  Indexový fond by mal byť jasnou voľbou pre väčšinu sporiteľov

  Posledné roky si klienti sporia čoraz viac v indexových fondoch. Práve indexové fondy majú od svojho vzniku v roku 2012 najvyšší priemerný ročný výnos zo všetkých dôchodkových fondov. Z nedávnych cca 2% celkových úspor sporiteľov v roku 2013 je v súčasnosti v indexových fondoch takmer 12%. Ideálny scenár by bol, keby toto percento bolo aspoň na 80%-90%, avšak pozitívom je aj tento nárast objemu o 10%.

  Otázka znie, ktorú dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) by si mal klient vyberať a prečo je rozdiel vo výkonnosti medzi indexovými fondmi, keď sú kvázi všetky rovnaké – indexové?

  Nie je indexový fond ako indexový fond

  Každá DSSka sa rozhoduje, ktorý index bude tvoriť podkladové aktívum (to, čo nakupuje) jej indexového fondu. Každý indexový fond tak kopíruje vývoj nejakého indexu. Aktuálne DSSky majú vo svojich indexových fondoch tieto indexy:

  • Allianz indexový fond nemá
  • NN Global, Axa a VÚB Generali majú ako podkladové aktívum svetový index MSCI World
  • NN Euro kopíruje vo svojom indexovom fonde európsky index Euro Stoxx 50
  • Poštová banka má pri svojom indexovom fonde ako podkladové aktívum index Goldman Sachs Equity Factor Index World

  Zameriam sa hlavne na index Euro Stoxx 50, ktorý nakupuje svojím sporiteľom NN Euro a donedávna aj Poštová banka. Porovnal som výkonnosť indexov MSCI World a Euro Stoxx 50 za posledných 20 rokov. Na grafe nižšie vidieť, že posledných 10 rokov index Euro Stoxx 50 viacmenej stagnuje a na MSCI World výrazne stráca.

  Zaujímavú zmenu urobila Poštová banka, ktorá upustila od kopírovania indexu Euro Stoxx 50 a nahradila ho indexom Goldman Sachs Equity Factor Index World. Ten sa svojím sektorovým a geografickým zameraním veľmi podobá na MSCI World, rozdiel je však hlavne v počte firiem, ktoré indexy tvoria. Odkazy na štruktúru jednotlivých indexov nájdete v odkazoch pod článkom. Každopádne táto zmena bude mať pozitívny dopad na výnosy sporiteľov, keďže výkonnosť indexu Goldman Sachs Equity Factor Index World ďaleko prevyšuje Euro Stoxx 50.

  Rovnaký index, ale iný výnos

  Taktiež platí, že ak už niektoré DSSky kopírujú rovnaký index, nemusia mať ich fondy rovnaký výnos. Dôvodom je fakt, že takmer nikdy fond nenakupuje v 100% objeme index, ale má určitý objem finančných prostriedkov aj v menej rizikových cenných papieroch.

  Spolu s hore spomínanými rozdielmi v indexoch sú toto všetko dôvody, prečo sa výnosy medzi indexovými fondmi dôchodkových správcovských spoločnostiach líšia. Rýchle porovnanie nájdete na tomto linku. Na porovnaní jasne vidieť, že NN Global, VÚB Generali a Axa majú takmer identické výnosy, pretože kopírujú rovnaké indexy.

  Výber DSS pri vstupe do 2. piliera

  Na základe faktov, ktoré sme si vysvetlili, odporúčam pri vstupe do 2. piliera indexový fond z jednej z nasledovných DSS: Axa, VÚB Generali, NN Global. Zásadnú chybu nespravíte ani výberom Poštovej banky. Naopak, určite neodporúčam vybrať si Allianz.

  Dôležité upozornenie: Po zlúčení DSS Aegon a NN je dôležité si vybrať indexový fond Global.

  V ktorých prípadoch robiť zmenu DSSky

  Pokiaľ ste sa nejakým spôsobom stali sporiteľom DSS Allianz, určite stojí za zváženie aj úplná zmena dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Je však veľmi dôležité si uvedomiť aj investičné riziko, ktoré je nutné podstúpiť či už zmenou celej DSSky alebo len fondu v rámci jednej DSSky. Preto sa pri zmene vždy poraďte s odborníkom.

  Čo dokáže urobiť zmena dôchodkového fondu, pokiaľ ho máte nastavený zle, si viete urobiť v mojej kalkulačke na základe jednoduchého prepočtu.

  Komentáre

  Ohodnoťte tento článok

  Priemerné hodnotenie: 4.9 / 5. Počet hodnotení: 13

  Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

  Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

  Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

  O autorovi

  Slavomír Molnár

  Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.