Posledná aktualizácia: 3.1.2025
Je riešiteľná hypotéka počas materskej? A kedy najskôr môže žena žiadať o hypotéku po jej skončení s uznaním plnej výšky mzdy? Vysvetlíme si v tomto článku.
Hypotéka počas materskej
Mnoho krát je otázku nového bývania nutné riešiť aj počas materskej dovolenky. Schválenie hypotéky je reálne, avšak len za predpokladu, že manžel/partner ženy zarába dostatočne. Aj tu totiž platí, že výška hypotéky môže byť len do DTI 8 – výšky 8násobku ročného príjmu žiadateľov.
Preto je kľúčové, či ženám dokáže banka akceptovať aj materskú alebo rodičovský príspevok.
Banky uznávajú príjem len vo výške rodičovského príspevku
Prvých 34 týždňov je žena poberateľom materskej, ktorá sa vypočítava podľa hrubej mzdy v čase, keď bola zamestnaná. Po jej skončení dostáva len rodičovský príspevok, ktorý je v súčasnosti v tejto výške, v závislosti od toho, či matka poberala pred rodičovským príspevkom materskú. A práve len tento typ dávky – rodičovský príspevok banky vedia akceptovať ako príjem pre splácanie hypotekárneho úveru.
K uznaniu daného príjmu potrebujete doložiť rodný list dieťaťa a potvrdenie zo sociálnej poisťovne (v prípade, že žena zatiaľ poberá materskú) alebo úradu práce (pokiaľ už poberá rodičovský príspevok). Niekedy je nutné dokladovať aj výpisy z účtu, kam materská/rodičovský príspevok chodí. Potvrdenie o výške vyplácaného rodičovského príspevku nesmie byť staršie ako 30 dní.
Kedy najskôr možno žiadať o hypotéku po návrate z materskej do zamestnania?
Základným rozdielom je to, či sa žena vracia do pôvodného zamestnania alebo ide po rodičovskej do nového zamestnania. Pokiaľ ide žena po rodičovskej do novej práce, musí byť v čase podávania žiadosti o hypotéku po skúšobnej lehote a banka vypočítava jej príjem ako priemer za 3 až 6 mesiacov (v závislosti od banky).
Ak sa však žena vráti do pôvodného zamestnania a vie vydokladovať kontinuálny prechod zo zamestnania na materskú a späť do zamestnania, banky k tomuto pristupujú inak. Banky v tomto prípade dokážu akceptovať aj odpracovaných len niekoľko mesiacov u pôvodného zamestnávateľa. A práve tento počet mesiacov sa u bánk dosť líši.
Banky, ktoré akceptujú príjem za 1 odpracovaný mesiac u pôvodného zamestnávateľa
- VÚB
- Tatra banka
- Unicredit bank
- mBank
V daných bankách je možná akceptácia príjmu už za 1 odpracovaný ucelený kalendárny mesiac pri návrate k pôvodnému zamestnávateľovi. Klientka musí predložiť potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Ak je príjem v rovnakej výške ako bol pred nástupom na materskú dovolenku, banka ho akceptuje v plnej výške.
Banky, ktoré majú ako podmienku odpracovania 3 mesiacov u pôvodného zamestnávateľa
- SLSP
- ČSOB
V druhej skupine bank platí podmienka nutnosti odpracovania 3 mesiacov, mesačný príjem sa teda ráta ako priemer za novo odpracované 3 mesiace.
Banky, ktoré majú ako podmienku odpracovania 6 mesiacov u pôvodného zamestnávateľa
- Prima banka
- 365.bank
V tretej skupine trvá akceptácia príjmu najdlhšie t.j. ako keby bola nanovo zamestnaná. V prípade, ak je príjem klientov vysoký, je možné jeho akceptácia aj za 3 mesiace, priemeruje sa však 6 timi.
Súbeh rodičovského príspevku a príjmu zo zamestnania a podnikania
Pokiaľ sa žena po roku alebo dvoch vráti do práce, má súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovského príspevku. Avšak len tri banky akceptujú súbeh týchto príjmov, v ostatných si klient musí vybrať, či chce akceptovať jeden alebo druhý príjem.
Ďalšie súvisiace články z problematiky hypoték
- Najvýhodnejšia hypotéka. Porovnanie, recenzie + kalkulačka
- 90% hypotéka – LTV 90 – 90% financovanie
- Ako sa vypočíta výška hypotéky + kalkulačka
- Hypotéka pre podnikateľov – živnostníkov a majiteľov s.r.o.
- Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť
- Hypotéka na developerský projekt alebo developerská hypotéka
- Reštart hypotéky alebo ako (ne)refinancovať hypotéku
- Hypotéka pre mladých – daňový bonus na zaplatené úroky
- Čo je americká hypotéka? Ako funguje bezúčelová hypotéka
- 3 spôsoby ako dofinancovať hypotéku
- Aká dlhá je platnosť úrokových sadzieb v bankách?
- Ako môžu rodičia pomôcť svojím deťom s hypotékou na kúpu nehnuteľnosti
- Hypotéka so zúženým BSM žiadateľa
- Výpočet príjmu pri hypotéke: Za koľko mesiacov priemerujú banky príjem
- Hypotéka pre komorových pracovníkov
- Mimoriadna splátka hypotéky: Aké sú rozdiely medzi bankami?
Najčastejšie otázky týkajúce sa hypotéky a materskej dovolenky
Kedy najskôr môže žena po návrate z materskej žiadať o hypotéku s akceptovaním jej príjmu zo zamestnania?
Pokiaľ sa žena po materskej dovolenke vracia do pôvodného zamestnania, stačí jej odpracovať minimálne jeden celý kalendárny mesiac, aby mohla žiadať o hypotéku s uznaním príjmu zo zamestnania. Každá banka má však tento počet mesiacov v práci po materskej iný.
Akceptujú banky ako príjem materskú alebo len rodičovský príspevok?
Banky akceptujú ako príjem len rodičovský príspevok a to do 3r. dieťaťa. Automaticky akceptujú rodičovský príspevok v nižšej výške, ten vyšší rodičovský príspevok je nutné banke vydokladovať.
Akceptujú banky aj súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovského príspevku?
Závisí od konkrétnej banky. Existujú len tri banky, v ktorých súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovskej dávky akceptujú a vo väčšine bánk si klientka musí vybrať buď jedno alebo druhé.
Akým spôsobom sa dokladuje banke výška vyplácanej rodičovskej dávky?
Potvrdením z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny s výmerom rodičovskej dávky. Alternatívou sú aj výpisy z účtu za posledných 6 mesiacov, kam rodičovský príspevok chodí. V prípade, že žena dostáva ešte vyplácanú materskú dávku, dáva potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o jej priznaní a výmere.