Skip to content

Hypotéka počas materskej a po nej: Materská/otcovská ako príjem?

O autorovi

Miroslav Tomáš

Od roku 2013 sa špecializujem na predaj hypotekárnych úverov. Snažím sa nazerať na veci z ľudského hľadiska, skĺbiť profesionalitu, odbornosť a nadobudnuté skúsenosti. Nepoznám slovo „nedá sa to“ v každom jednom klientovi sa snažím nájsť cestu, riešenie.
Mojou motiváciou je väčšie uplatnenie nadobudnutých vedomostí a znalostí pri pomoci vo výbere správnej hypotéky pre klientov rôznych bánk. Posúdenie klienta v jeho prospech, nie len tabuľkové nastavenie ktoré banky štandardne ponúkajú.

Je riešiteľná hypotéka počas materskej? A kedy najskôr môže žena žiadať o hypotéku po jej skončení s uznaním plnej výšky mzdy?

Hypotéka počas materskej

Mnoho krát je otázku nového bývania nutné riešiť aj počas materskej dovolenky. Schválenie hypotéky je reálne, avšak len za predpokladu, že manžel/partner ženy zarába dostatočne. Aj tu totiž platí, že výška hypotéky môže byť len do DTI 8 – výšky 8násobku ročného príjmu žiadateľov.

Preto je kľúčové, či ženám dokáže banka akceptovať aj materskú alebo rodičovský príspevok. 

Banky uznávajú príjem len vo výške rodičovského príspevku

Prvých 34 týždňov je žena poberateľom materskej, ktorá sa vypočítava podľa hrubej mzdy v čase, keď bola zamestnaná. Po jej skončení dostáva len rodičovský príspevok, ktorý je v súčasnosti v tejto výške, v závislosti od toho, či matka poberala pred rodičovským príspevkom materskú. A práve len tento typ dávky – rodičovský príspevok banky vedia akceptovať ako príjem pre splácanie hypotekárneho úveru.

K uznaniu daného príjmu potrebujete doložiť rodný list dieťaťa či potvrdenie zo sociálnej poisťovne a úradu práce. Banky vedia kombinovať rodičovský príspevok po dobu do 3 rokov dieťaťa a súčasne aj zamestnanecký pomer, či podnikanie. Ale pozor, niektoré banky súbeh príjmu z podnikania alebo zamestnania a rodičovského príspevku neakceptujú.


Kedy najskôr možno žiadať o hypotéku po návrate z materskej do zamestnania?

Základným rozdielom je to, či sa žena vracia do pôvodného zamestnania alebo ide po rodičovskej do nového zamestnania. Pokiaľ ide žena po rodičovskej do novej práce, musí byť v čase podávania žiadosti o hypotéku po skúšobnej lehote a banka vypočítava jej príjem ako priemer za 3 až 6 mesiacov (v závislosti od banky).

Ak sa však žena vráti do pôvodného zamestnania a vie vydokladovať kontinuálny prechod zo zamestnania na materskú a späť do zamestnania, banky k tomuto pristupujú inak.

Banky v tomto prípade dokážu akceptovať aj odpracovaný len niekoľko mesiacov u pôvodného zamestnávateľa. A práve tento počet mesiacov sa u bánk dosť líši.

Banky, ktoré akceptujú príjem za 1 odpracovaný mesiac u pôvodného zamestnávateľa

  • VÚB
  • Tatra banka
  • Unicredit bank
  • mBank

V daných bankách je možná akceptácia príjmu už za 1 odpracovaný ucelený kalendárny mesiac pri návrate k pôvodnému zamestnávateľovi. Klientka musí predložiť potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Ak je príjem v rovnakej výške ako bol pred nástupom na materskú dovolenku, banka ho akceptuje v plnej výške.

Banky, ktoré majú ako podmienku odpracovania 3 mesiacov u pôvodného zamestnávateľa

  • SLSP
  • ČSOB

V druhej skupine bank platí podmienka nutnosti odpracovania 3 mesiacov, mesačný príjem sa teda ráta ako priemer za novo odpracované 3 mesiace.

Banky, ktoré majú ako podmienku odpracovania 6 mesiacov u pôvodného zamestnávateľa

  • Prima banka
  • Poštová banka

V tretej skupine trvá akceptácia príjmu najdlhšie t.j. ako keby bola nanovo zamestnaná. V prípade, ak je príjem klientov vysoký, je možné jeho akceptácia aj za 3 mesiace, priemeruje sa však 6 timi.

Súbeh rodičovského príspevku a príjmu zo zamestnania a podnikania

Pokiaľ sa žena po roku alebo dvoch vráti do práce, má súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovského príspevku. Niektoré banky akceptujú oba príjmy, vďaka čomu získa žena vyšší úverový limit na hypotéku. Pozor, väčšina bánk takýto súbeh neakceptuje.

Otcovská sa ako príjem neakceptuje

Od roku 2011 platí, že na materskej môže byť aj otec dieťaťa, od roku 2019 dokonca aj obaja rodičia súčasne. Z hľadiska bankového nazerania na klienta však pozor,  banky „otcovskú materskú“ ako príjem neakceptujú.

Aktuálne kampane bánk spolu s popisom výhod a nevýhod nájdete v tomto našom článku.

Najčastejšie otázky

Kedy najskôr môže žena po návrate z materskej žiadať o hypotéku s akceptovaním jej príjmu zo zamestnania?

Pokiaľ sa žena po materskej dovolenke vracia do pôvodného zamestnania, stačí jej odpracovať minimálne jeden celý kalendárny mesiac, aby mohla žiadať o hypotéku s uznaním príjmu zo zamestnania. Každá banka má však tento počet mesiacov v práci po materskej iný.

Akceptujú banky ako príjem materskú alebo len rodičovský príspevok?

Banky akceptujú ako príjem len rodičovský príspevok a to do 3r. dieťaťa. Automaticky akceptujú výšku 270 €, výšší rodičovský príspevok je nutné banke vydokladovať.

Akceptujú banky aj súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovského príspevku?

Závisí od konkrétnej banky. Existujú banky, v ktorých súbeh príjmu zo zamestnania/podnikania a rodičovskej dávky akceptujú a v niektorých bankách si klientka musí vybrať buď jedno alebo druhé.

Akým spôsobom sa dokladuje banke výška vyplácanej rodičovskej dávky?

Potvrdením z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny s výmerom rodičovskej dávky. Alternatívou sú aj výpisy z účtu za posledných 6 mesiacov, kam rodičovský príspevok chodí. V prípade, že žena dostáva ešte vyplácanú materskú dávku, dáva potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o jej priznaní a výmere.

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 4.9 / 5. Počet hodnotení: 511

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

KONTAKT

NapíŠTE NÁM

KONTAKT

NapíŠTE
NÁM

 
kontakt