Indexácia – spôsob zvyšovania poistnej ochrany bez kontroly zdr. stavu

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.

Vplyvom času stratí každé poistenie svoju relevantnosť. Indexácia poistenia je nástroj, ktorý tomu dokáže predísť.

Predstavte si situáciu. Uzatvoríte si životné poistenie, výber poistných rizík ako aj ich výška krytia sú nastavené podľa vášho príjmu. Avšak po niekoľkých rokoch si jednak v práci prilepšíte a aj hodnota peňazí je vplyvom inflácie úplne niekde inde. Prvotne nastavené poistné sumy zrazu v aktuálnej dobe vyznievajú dosť komicky. Aké máte možnosti na riešenie tejto situácie?

 

Žiadosť o zmenu poistnej zmluvy

Tradičnou možnosťou ako navýšiť poistné sumy na jednotlivých rizikách je papierová žiadosť o zmenu, kde sa vypíše výška poistnej ochrany po zmene. Takáto žiadosť sa podpíše, odošle do poisťovne a akceptuje podľa dojednanej frekvencie poistenia. Málokto si ale uvedomuje, že navýšenie poistných súm je sprevádzané opätovným vypĺňaním dotazníka o zdravotnom stave, keďže sa k tomu poisťovňa stavia ako k novej poistnej zmluve. A tu môže byť kameň úrazu. Ak sa vám zdravotný stav počas trvania zmluvy zhoršil, môže vám poisťovňa danú žiadosť o navýšenie neakceptovať. V takom prípade, vám ostane prvotne zvolená poistná ochrana, ktorá už nezodpovedá vašej aktuálnej finančnej situácii či hodnote peňazí.

Výhodou tejto možnosti je však zvýšenie poistných súm na ľubovoľnú výšku, ktorú si klient navolí.

 

Indexácia poistenia

Indexácia poistenia je alternatívou voči klasickej hore popísanej zmene.Indexácia je šikovná funkcia poistnej zmluvy, ktorá umožňuje klientovi automatické navyšovanie poistných súm o také percento, ktoré zodpovedá nárastu indexu spotrebiteľských cien na Slovensku. A úplne skvelé na indexácii je, že poisťovňa pri takomto postupnom navyšovaní neskúma zdravotný stav. Týmto spôsobom si teda klient vie v čase zabezpečiť relevantnosť poistnej ochrany a to aj bez dokladovania zdravotného stavu.

Indexácia sa aktivovať kedykoľvek počas trvania zmluvy, ale nevzťahuje sa na riziká s klesajúcou poistnou sumou a denných dávok (peénka, denné odškodné či hospitalizácia). Pozor, indexáciu však v súčasnej dobe neobsahujú všetky produkty rizikového životného poistenia.

Zároveň však treba priznať, že indexáciou sa vám nikdy nepodarí skokovo navýšiť poistnú ochranu, ale stále lepšie ako nič 🙂

 

Online porovnanie rizikového životného poistenia nájdete tu.

 

Komentáre

Ohodnoťte tento článok

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 5

Buďte prvý, kto ohodnotí tento článok.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

O autorovi

Slavomír Molnár

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 10 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj analytickej činnosti a tvorbe porovnávacích nástrojov.